Interiérové štúdio a poradenstvo – Habité

Užitočné rady

Rozhodli ste sa zútulniť Vaše bývanie pomocou záclon a závesov? Neviete kde máte začať? Ponúkame Vám niekoľko základných zásad a rád, ktoré Vám pomôžu dostať sa k želanému výsledku.

Voľba štýlu

Prvým krokom musí byť rozhodnutie sa pre konkrétny štýl. Toto rozhodnutie musí vychádzať nie len z Vášho estetického vnímania, ale i z účelu miestnosti. Chcete závesy len ako dekoráciu, alebo ich budete chcieť pravidelne zaťahovať? A tiež musíte zvážiť koľko financií chcete investovať. Nápadné a elegantné riešenie, vhodné do obývačky, jedálne alebo hosťovskej izby, nemusí byť najlepšie pre kuchyňu, či pracovňu. Výhodou jednoduchej úpravy je ale nízka cena.


Typy okien

Ďalším faktorom, ktorý treba brať do úvahy je stavebný štýl a účel jednotlivých okien. Ak sa okno často otvára kvôli vetraniu, môže záves prekážať a často sa bude špiniť. Nižšie môžete vidieť popisy niektorých typov okien a riešení, ktoré môžu byť pre ne vhodné .

Okná otvárajúce sa von bývajú bezproblémové z hľadiska návrhu a realizácie riešenia

Závesy na oknách otvárajúcich sa dovnútra môžu pri otváraní a zatváraní prekážať. Dostatočne dlhá závesná tyč môže tento problém vyriešiť, pretože ponecháva dostatok miesta pre odtiahnutý záves.

Pri rohových oknách je najvhodnejšie záves rozdeliť tak, aby ho bolo možné odťahovať na obe strany.

Záves pri panoramatických oknách je vhodné zvoliť ako dekoráciu, ktorá bude väčšinu času odtiahnutá. To umožní výhľad na okolitú krajinu, či záhradu a vhodne zvolený záves tento pohľad podčiarkne.

Pri arkierovom okne môže byť záves priebežný a rozdelený tak, aby sa mohol odťahovať na dve strany. Alebo môžete pre každú časť okna zvoliť samostatný záves.

Francúzske dverové okná sa spravidla otvárajú dovnútra. Preto je potrebné zvoliť dostatočne dlhú závesnú tyč, poskytujúcu dostatok miesta na odtiahnutie závesu. Vhodná je  tiež vitrážka upevnená v hornom aj v spodnom ráme okna, v ktorej sa uchytí záves, a ten tak neprekáža pri pohybe dverí.

Miery a proporcie:

Pri navrhovaní závesov je nutné vziať do úvahy aj proporcie samotného okna.

Aby sa malé okno opticky zväčšilo, je vhodné použiť ľahké materiály, a to buď jednofarebné, alebo len s drobným vzorom. Ak záves prečnieva cez parapetnú dosku, celé okno pôsobí vyššie.

Nariasený záves zhrnutý na jednu stranu vysokého úzkeho okna ho dokáže opticky rozšíriť. Ak chcete okno opticky znížiť, upevnite pelmet vo výške okenného rámu.

Pri širokých oknách by záves nemal byť príliš nariasený a ak to možnosti dovoľujú, mal by siahať až po podlahu. Na okrajoch by však mal zakrývať len úzky pás steny.

Úzke okno pôsobí širšie, ak zvolíte presahy závesnej tyče na oboch stranách okna o 30 až 40 cm. Záves môže byť viac nariasený.

Optické zvýšenie nízkeho okna dosiahnete umiestnením pelmetu asi 15 cm nad horný okenný rám. Niekedy stačí, ak použijete látku so zvislými pruhmi.


Výber materiálu

Celkový dojem, ktorý záves vytvára, je mimoriadne závislý aj od zvoleného materiálu, ktorý by mal byť mäkký a padavý.

Drahé látky ako brokát, hodváb alebo taft sú vhodné do reprezentatívnych miestností akými sú obývačka, hosťovská izba alebo jedáleň, a tiež do spálne. Bavlnené alebo syntetické materiály odporúčame do pracovne a detskej izby.

Závesy môžete opticky prispôsobiť interiéru, ale môžu sa stať aj dominantným prvkom celej miestnosti.

Závesy v kuchyni by mali byť z pracieho materiálu, pretože sa budú musieť častejšie prať. Závesy do ostatných miestností sa môžu chemicky čistiť.

Ako dekorácie miestností použite najmä záclony z ľahkých materiálov, ktoré prepúšťajú veľa svetla a vzduchu a zároveň slúžia ako zábrana pred zvedavými pohľadmi okoloidúcich. Ťažké závesy sú vhodné aj ako ochrana proti chladu a slnečnému žiareniu.

Farby a vzory:

Tmavé farby priestor opticky zmenšujú, svetlé naopak zväčšujú. Žiarivé odtiene farieb pôsobia stiesnene, jemné dávajú priestoru hĺbku. Červenú a jej odtiene vnímame ako teplé farby, modrú s jej odtieňmi ako studené. Žltá farba nás dokáže vzpružiť, upokojujúco na nás pôsobí zelená.

Zvislé pásy miestnosť opticky zvyšujú a vodorovné ju znižujú. Veľké vzory skracujú hĺbku, drobné vzory pôsobia opačne. Nápadne vzorované látky sú vhodné do veľkých miestností a na veľké okná alebo dvere. Jednofarebné látky, alebo látky s drobným vzorom sa hodia viac do menších miestností a na malé okná.

Nezabudnite, že ak sa v jednej miestnosti používajú látky s rôznymi vzormi, mali by mať aspoň jeden spoločný prvok, napr. rovnakú podkladovú farbu.

Štruktúra látky ovplyvňuje pôsobenie jednotlivých farieb, pretože rôznym spôsobom odráža svetlo. Interiér bude zaujímavejší, keď v ňom skombinujete látky rôznej štruktúry.


Vymeranie

Aby ste určili množstvo látky potrebnej na záves alebo záclonu, potrebujete poznať presné rozmery okna.

Odmerajte šírku a výšku Vášho okna, výšku nadokenného prekladu a výšku parapetu. Závesná tyč sa obyčajne umiestňuje do polovice výšky nadokenného prekladu. Ak je preklad priveľmi vysoký, umiestňuje sa asi 15 cm nad okenný rám.

Dĺžku závesnej tyče vypočítate ako súčet šírky okna a presahov o 15 až 30 cm na oboch stranách.

Šírka závesu by mala byť dvojnásobkom dĺžky závesnej tyče, ale postačí i jeden a pol násobok, ak plánujete záves nariasiť iba mierne. Tenké záclony však môžete pokojne nariasiť aj trojnásobne.

Vo všeobecnosti sú zaužívané tri dĺžky závesov. Závesy po parapetnú dosku, ktorú by ale malo byť vidieť, by mali siahať približne centimeter nad parapet. Ak chcete parapetnú dosku zakryť, záves by ju mal presahovať o 10 až 15 cm. Dlhý záves končí spravidla 2 až 3 cm nad podlahou. Mimoriadne efektne pôsobí záves, ktorý je ešte o niečo dlhší, takže jeho koniec leží voľne na podlahe. V takom prípade je ale pochopiteľné, že sa rýchlejšie zašpiní.

K dĺžke závesu musíte pripočítať prídavok na záhlavie a obrubu, čo je asi 20 až 30 cm. Ak máte vzorovanú látku, musíte počítať s raportom (opakovanie vzoru), aby ste zosúladili striedanie vzorov.

Celková spotreba látky závisí i od toho, aká široká sa látka štandardne vyrába. Závesové látky zvyčajne nájdete v pásoch šírky 140 až 150 cm. Ak šírku závesu vydelíte šírkou jedného pásu jednoducho zistíte koľko pásov potrebujete. Vynásobte počet pásov dĺžkou závesu (nezabudnite na záložky a raport). Záclonové látky sa štandardne vyrábajú na výšku (180, 260, 300 cm).


Závesné systémy

Môžete si vybrať z dvoch druhov systémov, na ktorých budú závesy a záclony uchytené. Skryté závesné systémy sú, už podľa názvu tie, ktoré v konečnom efekte nevidieť. Mnohé sú vhodné na ľahké záclony, ale aj na ťažšie závesy. Existujú i špeciálne systémy so suchým zipsom, na ktorý sa môže uchytiť pelmet, volán alebo húpačky. Skryté závesné systémy môžu mať aj ovládanie, ktoré odťahuje záves na jednu, alebo symetricky na obe strany. Ak vyžadujete naozajstný luxus, môžete si zvoliť systémy na elektromotor s diaľkovým ovládaním.

Ozdobné závesné systémy sú viditeľnou časťou okennej dekorácie. Vybrať si môžete zo skutočne veľkého množstva tyčí rôznych materiálov, priemerov, farieb a ozdobných koncoviek. Záves uchytíte na krúžky s plastovými háčikmi, ktoré nevidieť, alebo s viditeľnými žabkami.


Spôsoby upevnenia

To, ako je záves na tyč zavesený, ovplyvňuje nielen manipuláciu so závesom, ale i výsledný estetický dojem. Musíte sa preto rozhodnúť pre konkrétny štýl akým má Váš záves pôsobiť.

Uchytenie samotného závesu je možné niekoľkými spôsobmi. Na trhu si môžete vyberať z bohatej ponuky šnúr ozdobených strapcom, či látkových úchytov, ktoré bývajú podšité, vyplnené a vystužené krajčírskym plátnom a následne upravené do určitého tvaru. Vhodné sú aj stuhy z rovnakého, ale i odlišného materiálu ako záves. Často sa využíva i drevený či kovový úchyt, ktorý sa kotvou a skrutkami pripevní do steny.


Varianty závesov

Spôsobov ako môžete nadekorovať závesy je mnoho. Musíte sa rozhodnúť či má Váš záves pôsobiť jednoducho a konzervatívne, alebo má byť bohato nariasený. Či má byť moderný, strohý, tradičný, luxusný, rustikálny s volánikmi ...


Iné spôsoby dekorácie okien

Okrem závesov, existujú aj ďalšie varianty akými môžete dekorovať Vaše okno:

  • Rímska – vykasávacia roletka
  • Benátska roletka
  • Londýnska roletka
  • Roletka so stužkami
  • Vitrážka
  • Kaviarenská záclona

Zatemňovacie rolety:

Zatemňovacie rolety sa zväčša montujú do rámu okna, alebo nad okno. Môžu byť polopriepustné, ale i 100 % zatemňujúce (tzv. black out). Ovládajú sa jednoducho, pomocou retiazky. Dostanete ich v rôznych farebných variantách.


Doplnky

Vankúše:

Vankúše dokážu vhodne dotvárať celkovú atmosféru Vášho interiéru. Na vankúšovú obliečku môžete použiť takmer akýkoľvek materiál, od klasických čalúnnických textílií, až po hodváb alebo taft.

Poťahy:

Staré pohovky, kreslá a stoličky dostanú novú originálnu tvár, ak ich oživíte poťahom. Zvoľte si štýl, aký chcete vytvoriť – konzervatívny, moderný, či ľudový a podľa toho vyberajte textílie. Zlaďte farby, vzory a štruktúry, alebo naopak skombinujte kontrastné farby a vzory. Výsledným efektom budete iste príjemne prekvapený. Prepojenie medzi rozdielnymi textíliami môžu tvoriť voľne rozhodené vankúše.

Pohovku alebo kreslo si tiež môžete očalúniť napevno, alebo praktickým snímateľný poťahom, ktorý ocenia najmä rodičia, či majitelia štvornohých domácich miláčikov.

Pre prehozy na posteľ môžete zvoliť látku rovnakého materiálu, farieb a vzorov v akých sú i závesy, ale zaujímavejšie a pestrejšie je zvoliť si kontrast. Napríklad kvietkovaný záves,  kockovaný prehoz a ako spojovací prvok vankúše.

Dúfame, že týchto niekoľko rád Vám pomôže jednoduchšie sa orientovať pri vytváraní Vášho jedinečného a súčasne útulného domova.

Kontaktujte nás

Beskydská 17br /811 05 Bratislavabr / br / + 421 910 962 331br /link info@habite.skinfo@habite.sk/link